banner61

Ev Havanızı Temizleyen 10 Bitki!

24 Nisan 2013 Çarşamba 17:50

Yoğun egzoz dumanı olan konutlarda oturanlar, evde sigara içenler, oje sürenler veya tadilat yapanlar; evinizdeki hava tehlikeli kimyasallar içinde yüzüyor olabilirsiniz!

Ev Havanızı Temizleyen 10 Bitki!
Bu kimyasallar kanser gibi ağır hastalıklar dahil, baş ağrısı, baş dönmesi ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına kadar farklı rahatsızlıklara neden olabiliyor. Dışarıdaki hava egzoz emisyonu kuralları yüzünden düşük derecede benzen içerirken evlerin içinde çok daha fazla benzen bulunabiliyor. Kullandığımız tutkal, boya, mobilya cilası, deterjan gibi ürünler ve sigara dumanı sonucu açığa çıkan benzen kemik iliğinde kalıcı etkiler bırakarak kansızlık ve kan kanserinin birinci sebebi olabiliyor. 

Günlük hayat içinde sürekli kullandığımız ürünler içindeki benzen, ksilen, formaldehit, trichloroethylene ve toluen gibi bu sinsi kimyasallarla baş edebilmek için NASA tarafından önerilen bitkiler var. Evinizin havasını temizlemek için gelin bu bitkilerin yardımına başvuralım!

1) Aloe Vera (Aloe Vera) 
Bu bitkinin özsuyu (lateks) yaraları iyileştirici, antiseptik ve mantarlara karşı etkisiyle bilinir. İç mekanlarda, aloe vera birçok hava kirleten maddeye karşı etkilidir ve formaldehit'in %90'nını yok eder. Evinizde onu sıcak ve bol güneş gören bir yere koyun.


2)Benjamin Kauçuğu (Ficus benjamina)
Evlerimizde en yaygın bulunan bitkidir. Bazı yesil bitkilerin gerisinde kalsa da, göz ardı edilemez miktarlarda amonyak, formaldehit ve ksilen emer. Bu bitkiyi herhangi bir aydınlık odaya koyabilirsiniz. 


3)Şamadora Dağ Palmiyesi (Chamaedorea elegans)
Şamadora dağ palmiyesinin mükemmel hava arındırma kapasitesinden en iyi şekilde faydalanmak için, her bitki 1m uzunluğunda olacak şekilde, aynı saksıya birkaç tane dikin. Areka gibi, o da bir ağaç altı bitkisidir ve loş bir odada yaşayabilir. 


4)Bambu Palmiyesi (Chamaedorea seifrizii)
Bu palmiyenin kamışları 2m'ye kadar erişir, fakat bu boya varmadan bile trikloetileninin de dahil olduğu birçok hava kirleten maddeyi emer. Bu bitkiyi, güvelere karşı ilaçların, leke sökücülerin ve diğer kuru temizleme malzemelerinin yoğun olduğu giyinme odasına yakın bir yere koyun.


5)Kurdela Çiçeği (Chlorophytum comosum)
Üst kısım, kök, yumru ... bitkinin tümü havayı arındırır. Hem de çok etkili bir şekilde ! Kurdela çiçeği birçok hava kirletici maddeyi emer ; buna formadehit ve 24 saat içinde neredeyse tüm karbonmonoksit miktarı dahil. Her türlü yetiştirme şartına da yatkındır. 


6) Areka Palmiyesi (Chrysalidocarpus lutescens) 
Bu palmiye havayı toluenden ve ksilenden arındırma konusunda en başta gelen bitkilerden biridir. Bununla birlikte, yapraklarının hafifliğinin yarattığı sakinleştirici etki de göz ardı edilemez.
Ona uygun koşulları sağlarsanız, yani tüm sene boyunca 22°C bir ısı ve yapraklarına düzenli bir şekilde su püskürtürseniz, 1,50 ile 2,50 m boyunda bir bitki elde edersiniz.


7)Madagaskar Dragon Ağacı (Dracaena marginata)
Ne çok maddeyi temizliyor! Kırmızı kenarlı ince uzun yapraklarından tanınan bu cins (dracaena) evde bulunan başlıca hava kirletici maddeleri yok eder. Dracaena marginata'nın bir diğer güzel yanı da çok kolay bir şekilde, hatta yarı gölgede bile yetiştirilebilir olmasıdır.


8)Peru Mumu (Cereus peruvianus)
Peru mumu (veya Peru kaktüsü) elektromanyetik dalgaları emdiği için tavsiye edilir. İsveç ve Amerika'da yapılan bazı araştırmalar bitkinin bu tip radyasyonlara bağlı baş ağrılarını giderdiğini kanıtlama yönündedir. Bu bitkiyi yetiştirmek çok kolaydır, sadece fazla sulamamaya özen gösterin.


9)İngiliz Sarmaşığı (Hedera helix)
Hedera sarmaşığı dekoratif olmakla beraber, son derece de etkilidir. Deneyin, takdir edeceksiniz ! Birçok hava kirleten maddeyi ve nerdeyse benzenin tümünü 24 saat içinde tamamen temizleyecektir. Evin tüm odalarına koyun.


10)Frenk / Oda Sarmaşığı (Scindapsus aureus)
Aralarda sarıların da bulunduğu karmaşık renkteki yapraklarıyla, bu bitki, asılı olarak veya bir çubuk desteğiyle, evinizin her köşesine yakışır. Birçok hava kirleten maddeye karşı koyar. İçinde büyüdüğü substratın hafifliliği bitkinin etkisini arttırır.
Anahtar Kelimeler
banner55

Yorum Gönder

@name x